M.B.KERAMIKA PÁLAVSKÁ REGATA 2015

Červen 1st, 2015 | Posted by vendy in Uncategorized

Pod Pálavskými vrchy, na největší z novomlýnských nádrží, se ve druhém prodlouženém květnovém víkendu uskutečnila tradiční Pálavská regata, která měla letos 5-ti členné zastoupení našich dvou Hlučínských jachtklubů. Tato jarní regata patří mezi největší jachtařské závody okruhových plachetnic u nás. Letos byla navíc současně Mistrovstvím České republiky olympijské lodní třídy Laser Radial, kde jsme měli tři zástupce klubu  YC Jezero Hlučín! Pro další jednoposádkové třídy: olympijskou třídu Finn, u nás populární třídu Evropa a akrobatickou třídu Devoti One Design (D-one) se jednalo o závod poháru České republiky. Jelikož byl pátek svátečním dnem vítězství nad fašismem a rosničky hlásaly solidní předpověď počasí, zúčastnilo se Pálavské regaty 2015 značné množství jachtařů: celkem více než 110 závodníků z pěti evropských zemí – České republiky, Slovenské republiky, Rakouska, Velké Británie a Španělska.
Prvním závodním dnem regaty být pátek 8.5.2014. Pod malebnou vinařskou vesnicí Pavlov panovalo celý den krásné letní slunné teplé počasí, jen větru nebylo příliš. Přesto slabý vítr foukal téměř celé odpoledne a ve větru 2-4 m/s se odjely první tři rozjížďky regaty. Sobota byla téměř kopií pátku. Opět většinu dne jarní počasí a větru bylo o malinko více 3-5 m/s. Závodilo se až odpoledne a odjely se další tři rozjížďky. Na vodě navíc závodníky doprovázely sličné Red Bull holky a dodávaly závodníkům křídla do dalších jachtařských soubojů. Večer byl pro závodníky a doprovod připraven společenský večer s živou hudbou, jídlem, množstvím pochutin a pitím. A tak se hodovalo. K dobré atmosféře přispělo promítání videa z průběhu jachtařského závodu prvních dvou dní regaty. A to vše v očekávání finálního nedělního dne regaty, kdy mělo foukat nejvíce.
A nedělní předpověď vyšla. Vítr zesílil na 5 – 8 m/s, v nárazech i více a zmožená těla pátečními a sobotními výkony byla v neděli ještě více prověřena v náročných třech rozjížďkách. Byla to taková česká Hawai – slunce, vítr a teplo!
Nejúspěšnějšími závodníky Pálavské regaty 2015 se stali:
V mezinárodním poli devíti Devotek zvítězil Marek Bachtík před brněnským matadorem Ivošem Slámou a třetím Kubou Hučkem. Nelze nezmínit sympatického celkově čtvrtého Angličana Bena Falata, který byl při vyhlášení výsledků velmi rozverný.
V olympijské lodní třídě Finn čítající 24 lodí triumfoval stále dobře naladěný Ruda Lidařík, druhý skončil po mateřské dovolené vracející se Jirka Hýža před třetím Laďou Hyršem, závodníkem YC MCHZ Ostrava.
V lodní třídě Evropa kraloval guru této třídy Marra Směšný, před následníkem trůnu Štěpánem Sivým. O třetí místo to byl dívčí souboj, kde nakonec na shodu bodů byla šťastnější zástupkyně klubu YC Jezera Hlučín, Vendy Škráčková před Petrou Šmídovou. Trojici nejlepších holek doplnila Katka Chlupová. Důležitou roli v závodě Evrop sehrál také výborný jachtař a celkově pátý Ondra Bobek, který závodil na Evropě poprvé v životě.
V Radiálech se na startu sešel druhý největší počet lodí v historii Mistrovství ČR, konkrétně krásných 45. Od první rozjížďky bojovali o titul Mistra ČR bratři Halouzkové, David Bezděk a Markéta Audyová, o 5.-8. místo pak stará brněnská laseristická mafie. A bylo to drama, které by se muselo líbit i známému Shakespearovi. Před nedělními finálovými rozjížďkami měli první tři závodníci stejně bodů, čtvrtá Markéta ztrácela jeden bod. O titulu mistra republiky se rozhodovalo až v závěru poslední deváté rozjížďky. Zlatou medaili získal Jakub Halouzka, kterého na stupních vítězů doplňoval na třetím místě starší bratr Jiří. A oba určitě byli rádi, že jim na bedně dělala společnost kočka Markéta, která byla druhá jen o prsa, což je v prepočtu do jachtařského počítání jeden bod. Současně tak logicky získala titul mistryně ČR v ženách, stříbrnou medaili vybojovala Martina Bezděková, která jezdila výborně zvláště v silném větru a proháněla v neděli i zkušené těžkotonážníky. Ženský bronz se vezl na malebné Velké Dářko díky Sáře Provazníkové. Dorostenecký titul získal stejně jako ten absolutní Jakub Halouzka, stříbrný byl David Bezděk, kterému skvěle vyšly zejména páteční a sobotní rozjížďky. Toto duo doplňoval na stupních vítězů třetí dorostenec Ben Přikryl. Rád bych ještě zmínil výkon Kódla Hrubého. Když v neděli začalo silněji foukat, Karel se rozlítl po Mlýnech jako raketa, téměř ještě dosáhl na bednu, když skončil čtvrtý. A absolutorium z mého pohledu zaslouží i český jachtařský Jágr Mapos. Skončil celkově sedmý, vyhrál závěrečnou rozjížďku a již desítky let patří mezi české nejlepší jachtaře a musí se s ním počítat na přední místa výsledkových listin na jakémkoliv závodě, jakékoliv lodní třídy.
Slavnostní vyhlášení výsledků a ukončení regaty bylo zakončeno famózní trubkovou produkcí české národní hymny v podání správce břeclavského klubu Mirka Kováře. A bude těžké ho na Mlýnech udržet před ataky státní filharmonie.
Domnívám se, že Pálavskou regatu 2015 lze hodnotit jako úspěšný závod. Osobně nejvíce kladně hodnotím fakt, že kvalitní jachtařská část byla doplněna o příjemný společenský večer a celá tato mozaika byla vyplněna velmi přátelským a lidsky hodnotným chováním závodníků a doprovodu. Za to osobně nejvíce děkuji a vážím si toho. Největší radost mám z toho, že si Pálavskou organizujeme sami sobě. Chci tím říci, že hodně z nás závodníků či rodičů pomáhají organizačně nebo finančně regatu zabezpečit. Letošní prim a velké poděkování patří Martinu Bezděkovi, jehož firma M.B.Keramika se stala největším sponzorem regaty, a proto považuji za správné, že se letošní tradiční jarní závod jmenuje M.B.Keramika Pálavská regata 2015. Neméně velkou zásluhu na tom, že se letošní ročník uskutečnil, mají: Finař Ruda Lidařík, Laserista Karel Hrubý se svým otcem, za lodní třídu D-one Roman Teplý společně s Jirkou Kališem, tradičně Evropář David Lejhanec, David Štěpán z Brna, firma TPS Centrum, společnost GUL a pivovar Zubr. Všem velké díky bez rozdílu.

Text: Zdeněk Chlup

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.