O Hlučínský řízek

Říjen 5th, 2014 | Posted by vendy in Uncategorized

Tak nám skončily jachtařské závody na Hlučíně. Nebudu Vám nic nalhávat. BYL TO FIČÁK.

Fičák to tedy byl, ale poněkud v jiných disciplínách. O větru to říct nešlo ani náhodou. Pokud se nějaký během soutěžního víkendu objevil, plazil se tak, že když jste ho měli v zádech a udělali pár rychlých kroků, nestačil Vám a měli jste pocit, že fouká do obličeje. No a ten obličej jste si mohli kontrolovat v krásné zrcadlově nezčeřené hladině Hlučínského jezera. No prostě a jasně – příroda musela v říjnu vyvinou ohromné úsilí, aby se během víkendu nepohnul ani lísteček.

Nicméně jachtařská obec je velmi vynalézavá a udělala parádní vítr alespoň v bufetu. Po zelňačce se jen ZAPRÁŠILO, z guláše byly SILNÉ VĚTRY a pivo a kofola ŠUMĚLI v půllitrech. Jenom s řízky, které byly připravené pro závodníky se nic s větrem udělat nedalo a tak byly prostě snědeny a pouze někteří s nimi mávali a ovívali se s nimi jako s vějíři. No a v tomto bodě vítr skončili nadobro, ale pozor.

V neděli dopoledne nějakou „chytrou“ hlavu napadlo, že i když není vítr, tak se ceny (obrovské řízky přes celý talíř) stejně musí rozdat, protože do dalších závodů doopravdy nevydrží. A aby to bylo spravedlivé, tak se o ně musí soutěžit. Padaly různé návrhy – skoky do vody, běh s manipulačním vozíkem, atd. Nakonec vyhrál návrh, který měl k lodím nejblíž, a sice závod na čas na kánoích.  Závodníkům bylo nalháno, že se bude jednat o jachtařské závody s dřevěným větrem. Že ten dřevěný vítr je pádlo, které budou muset pohánět silou jednoho „vola“ se dozvěděli až u vody, kde už je organizátoři cpali do lodí a nebylo cesty zpět. Nikdo netušil, že jachtaři sžití s loděmi a s vodou přijdou na spoustu nových technik projetí tratě vytyčené okolo jedné bójky. Například metoda uchycení pádla – jak když drží prase kost, nebyla ničím výjimečná. Několikrát se dokonce vyskytlo projetí tratě bravurní slalomovou  technikou, a pár závodníků dokonce využilo náhradního motoru  s dalším „volem“ s pádlem. Je nutné upozornit i na elegantní obraty lodí nejen vodorovně, ale i ve formě půl eskymáka (tedy svisle) s koupáním a záchranou téměř utonulé kánoe. Vypadalo to, že závodníkům tento sranda závod, alespoň částečně nahradil nedostatek větru.

Co říct závěrem. Snad jen jedno skromné přáníčko aby se příští rok jel Závod o Hlučínský řízek na s opravdickým větrem a nebylo nutné znovu povolat ten dřevěný ve formě pádel.

Foto zde: http://1drv.ms/1uNViql

A foto ze závodu Fleximont Cup zde: http://1drv.ms/1DqHynQ

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 Both comments and pings are currently closed.